Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva15. června 2023Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 4 min

Mládež a sport: prohloubení spolupráce Evropské komise a ukrajinského ministerstva mládeže a sportu

Erasmus_sport

Místopředseda Evropské komise pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas a ukrajinský ministr mládeže a sportu Vadym Gutcajt se dnes sešli v Kyjevě. V rámci jednání se shodli na tom, že je důležité pokračovat v intenzivní spolupráci v otázkách mládeže a sportu, zvláště nyní v kontextu nevyprovokované a neodůvodněné agrese Ruska vůči Ukrajině a ničivých důsledků války pro život milionů mladých Ukrajinců i pro odvětví sportu v zemi. Oba představitelé se rovněž dohodli, že budou dále rozvíjet společný politický program EU-Ukrajina v oblasti mládeže a sportu.

Zde uvádíme výsledné body dnešního zasedání:

  • Komise se rozhodla zahájit od roku 2024 pro země Východního partnerství akce zaměřené na budování kapacit pro mládež a oblast sportu, a to v rámci programu Erasmus+. Díky tomu se budou moci ukrajinské organizace zapojovat do mezinárodních projektů spolupráce v oblasti mládeže a sportu v programových zemích Erasmu+. O podporu budou moci zažádat projekty, které se zaměřují na příslušné aktivity či politiky a propagují společné hodnoty, dobré životní podmínky jednotlivců a rozvoj soudržnějších komunit.
  • V zájmu usnadnění této posílené spolupráce mezi sportovními organizacemi z Ukrajiny a členských států EU v rámci programu Erasmus+ by mohly být pořádány každoroční webináře. Dne 7. dubna 2023 již Evropská komise a ukrajinské ministerstvo mládeže a sportu uspořádaly pilotní webinář.
  • Evropský sbor solidarity nabízí dobrovolnické aktivity mladým lidem ve věku od 18 do 30 let, kteří legálně pobývají v EU či v partnerských zemích, tedy i na Ukrajině. Již v roce 2023 z programu čerpají projekty poskytující pomoc a podporu těm, jejichž životy poznamenala válka na Ukrajině. Komise se rozhodla v těchto dobrovolnických příležitostech pokračovat i v roce 2024.
  • Prostřednictvím regionálního programu EU4Youth podporuje EU mladé lidi na Ukrajině i tamější odvětví věnující se otázkám mládeže, konkrétně pak v oblasti zaměstnanosti a podnikání. V dubnu 2023 byla zahájena nová fáze tohoto programu, která se zaměřuje na zapojení mladých lidí a posílení jejich postavení.

Výše uvedené se děje v souvislosti s návštěvou místopředsedy Schinase v Kyjevě, během níž podepsal Ujednání o spolupráci v oblasti vzdělávání s ukrajinským ministerstvem školství a vědy.   

Souvislosti 

V oblasti mládeže a sportu Evropská unie s Ukrajinou již dlouhodobě úzce spolupracuje, a to v rámci dohody o přidružení EU–Ukrajina podepsané 21. března 2014.

Od začátku ruské agrese prokazuje Evropská komise s Ukrajinou solidaritu, zintenzivňuje svou pomoc a prohlubuje spolupráci, mimo jiné prostřednictvím programu Erasmus+. V zájmu podpory osob zasažených válkou byl rozpočet na roční pracovní program pro Erasmus+ na rok 2023 navýšen o 100 milionů eur. Unie zároveň zajistila nabídku flexibilních příležitostí mladým lidem, jakož i pracovníkům s mládeží a zaměstnancům ukrajinských organizací působících v oblasti mládeže, vzdělávání a odborné přípravy.

Informace o právech a možnostech podpory mladých lidí přicházejících z Ukrajiny do EU jsou k dispozici online na Evropském portálu pro mládež.

Jako součást sportovní ceny BeInclusive EU zřídila Evropská komise v roce 2022 cenu nazvanou „Sport for Peace“, která chce zviditelnit projekty, jež využívají sport jako prostředek k prosazování míru a evropských hodnot. Cena byla poprvé udělena v roce 2023 a získal ji portugalský projekt Youth Line, který pomáhá lidem, jež byli nuceni z Ukrajiny před válkou uprchnout, vybudovat si nový život prostřednictvím komunitních a sportovních aktivit. Ocenění předával Andrij Česnokov, náměstek ukrajinského ministra mládeže a sportu pro evropskou integraci.

Citace

Až nazraje čas, bude mít ukrajinská mládež možnost znovu vybudovat silnou, demokratickou a svobodnou Ukrajinu. Sportem je možné vytvářet mezi lidmi mosty, a to na základě fairplay, solidarity, inkluzivnosti a tolerance. Výsledkem dnešního zasedání jsem velmi potěšen a věřím, že bude přínosem pro mnoho mladých lidí a sportovců na celé Ukrajině.

Margaritis Schinas, místopředseda pro podporu evropského způsobu života - 15/06/2023

 

Ukrajinské ministerstvo mládeže a sportu si cení účinné spolupráce s Evropskou komisí ve prospěch ukrajinské sportovní komunity a ukrajinské mládeže, včetně 2 milionů mladých Ukrajinek a Ukrajinců, kteří nalezli dočasné útočiště v členských zemích EU. Velmi se těšíme na vzájemnou spolupráci při hledání společných přístupů v oblasti mládeže a sportu v zájmu sladění našich politik s evropskými hodnotami a statusem Ukrajiny jako kandidátské země EU.

Vadym Guttsait, Minister for Youth and Sport of Ukraine - 15/06/2023

Podrobnosti

Datum zveřejnění
15. června 2023
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku