Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva29. listopadu 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Návštěva komisaře v Praze upozornila na příběhy českých odsouzených, kteří dokázali s trestnou činností skončit

Komisař Schmit se 28. listopadu setkal se zástupci pražského projektu „Step to Work

Trestní minulost nemusí být trestem na celý život. Lidé se dokážou změnit, rozvíjet své schopnosti či dovednosti a využít příležitosti k tomu, aby se vymanili z koloběhu trestné činnosti. Často jen stačí podat bývalým pachatelům ve správnou chvíli pomocnou ruku a s trestnou činností nadobro skončí. Návštěva evropského komisaře pro pracovní místa a sociální práva Nicolase Schmita poukázala na to, jak odsouzeným po skončení trestu pomáhá s překonáváním trestní minulosti a při novém startu Evropský sociální fond (ESF).

Komisař Schmit se 28. listopadu setkal se zástupci pražského projektu „Vykroč do práce“, který je financován z ESF a který vede organizace Rubikon Centrum. Rubikon je již od roku 1994 symbolem změny a umožňuje odsouzeným úspěšně zvládnout návrat do společnosti. Často to není snadný úkol: opětovnému začlenění lidí, kteří opouštějí vězeňský systém, mnohdy brání četné překážky, jako jsou problémy při hledání stálého zaměstnání a bydlení, ale také společenská stigmatizace.

Komisař Schmit vyzdvihl efektivitu, s jakou projekt nabízí druhou šanci propuštěným:

„Centrum Rubikon odvádí skvělou práci tím, jak pomáhá s opětovným začleněním do společnosti a pracovního trhu. Nabízí ucelenou podporu lidem, kteří se navracející z výkonu trestu, včetně poskytnutí mentora, což se ukazuje jako úspěšný recept.“

„Vykroč do práce“ začíná již během dokončování výkonu trestu, pomáhá odsouzeným překonat překážky a usnadňuje reintegraci. Projekt se zaměřuje na podporu jednotlivců se závažným sociálním znevýhodněním – včetně nízké kvalifikace a úrovně vzdělání, špatných pracovních návyků a zadlužení –, a to s vědomím, že překonání těchto problémů může být obtížné. Ke všem klientům přistupuje individuálně. Cílem projektu je zpřístupnit 255 lidem pracovní příležitosti, zvýšit kvalifikaci u 40 osob, rozšířit pracovní zkušenosti a návyky u 12 osob a umístit 60 osob na trh práce do konce roku 2022.

Projekt kombinuje aktivační zásahy, rozvoj dovedností, zvyšování kvalifikace a zprostředkování pracovních míst. Podporuje sociálně-ekonomickou stabilizaci i pracovní zkušenosti a nabízí poradenství, čímž se snaží zajistit, aby propuštění vykročili na cestu k pozitivní budoucnosti, která je bude naplňovat.

Komisař Schmit se 28. listopadu setkal se zástupci pražského projektu „Step to Work

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
29. listopadu 2022