Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva15. června 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 4 min

NextGenerationEU: Evropská komise získala při první transakci na podporu oživení v Evropě 20 miliard eur

enext_generation.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Komise dnes při první transakci v rámci programu NextGenerationEU získala prostřednictvím desetiletého dluhopisu splatného ke 4. červenci 2031 částku 20 miliard eur k financování evropského oživení po koronavirové krizi a zotavení z jejích následků.

Jedná se o historicky největší emisi institucionálních dluhopisů v Evropě, vůbec největší institucionální jednorázovou transakci a nejvyšší částku, jakou kdy EU získala v rámci jediné transakce.

Dluhopis vzbudil v Evropě i ve světě velký zájem investorů, díky čemuž si Komise zajistila velmi příznivé cenové podmínky, podobně jako při řadě úspěšných emisí v rámci programu SURE.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Dnešek je pro naši Evropskou unii skutečně historický den. Úspěšně jsme provedli první finanční operaci pro NextGenerationEU. Jako silná Unie společně na trzích získáváme finanční prostředky a investujeme do společného zotavení z této krize. Je to investice do našeho jednotného trhu. Ale hlavně je to investice do budoucnosti příštích evropských generací, které budou čelit výzvám spojeným s digitalizací a změnou klimatu. Peníze, které teď bude možné využívat, pomohou přetvořit náš kontinent a vybudovat ekologičtější, digitálnější a odolnější Evropu. Hodlám nyní navštívit všechny členské státy, abych viděla dopady programu NextGenerationEU v praxi.

Komisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn k tomu řekl: „Dnes jsme dosáhli klíčového milníku při provádění NextGenerationEU. Poté, co jsme v rekordním čase položili potřebné základy, jsme dnes úspěšně provedli první výpůjční operaci v rámci plánu na podporu oživení. Je to úplně první krok na dlouhé cestě, která do hospodářství EU přinese více než 800 miliard eur v běžných cenách. Nástroj NextGenerationEU se nyní stal skutečností, začne podporovat naše společné zotavení z pandemie a nasměruje Evropu k zelené, digitální a odolné budoucnosti.“

Finanční prostředky budou nyní použity na první platby v rámci programu NextGenerationEU, v rámci Nástroje pro oživení a odolnost a různých rozpočtových programů EU.

Komise očekává, že do konce roku 2021 získá přibližně 80 miliard eur v dluhopisech. Ty budou doplněny krátkodobými pokladničními poukázkami EU, jak uvádí plán financování zveřejněný v červnu 2021. Přesný objem dluhopisů EU i pokladničních poukázek EU bude záviset na konkrétních finančních potřebách a Komise své původní posouzení na podzim přezkoumá. Tak bude moci v druhé polovině roku financovat všechny plánované granty a úvěry pro členské státy v rámci Nástroje pro oživení a odolnost a také pokrýt potřeby politik EU, jež jsou financovány z prostředků NextGenerationEU.

Souvislosti

NextGenerationEU je dočasný nástroj na podporu oživení ve výši zhruba 800 miliard eur v běžných cenách, který má podpořit evropské oživení po koronavirové pandemii a pomoci vybudovat ekologičtější, digitálnější a odolnější Evropu.

K financování nástroje NextGenerationEU si Evropská komise jménem EU vypůjčí prostředky na kapitálových trzích – od nynějška do konce roku 2026 celkem přibližně 800 miliard eur. 407,5 miliardy eur má být k dispozici na granty (v rámci Nástroje pro oživení a odolnost a dalších programů rozpočtu EU) a 386 miliard eur na půjčky. Znamená to objem výpůjček v průměrné výši kolem 150 miliard eur ročně.

Vzhledem k objemu, četnosti a složitosti nadcházejících výpůjčních operací se Komise bude řídit osvědčenými postupy, které používají velcí a častí emitenti, a bude uplatňovat diverzifikovanou strategii financování .

Tato strategie zahrnuje řadu nejrůznějších nástrojů a technik, a jde tak nad rámec přístupu „back-to-back“, který Komise dosud využívala k půjčování na trzích mimo jiné v rámci programu SURE. V uplynulých 40 letech Evropská komise realizovala několik úvěrových programů na podporu členských států EU i třetích zemí. Všechny tyto úvěrové operace byly financovány způsobem „back-to-back“, zejména prostřednictvím syndikovaných emisí dluhopisů.

Technická část

Nový desetiletý dluhopis má kupón ve výši 0 % a dosáhl výnosu z opětovné nabídky ve výši 0,086 % s rozpětím od –2 bazických bodů po sazbu mid-swap, což odpovídá 32,3 bazického bodu nad 0,00 % u dluhopisů Bund se splatností v únoru 2031.

Konečná kniha objednávek přesahovala 142 miliard eur, dluhopis byl tedy více než sedmkrát nadobjednán.

Společnými hlavními manažery byli BNP Paribas, DZ BANK, HSBC, IMI-Intesa Sanpaolo a Morgan Stanley. Spolumanažery byly Danske Bank a Santander.

Další informace

Tisková zpráva k prvnímu plánu financování Komise

Otázky a odpovědi k prvnímu plánu financování Komise

Otázky a odpovědi k diverzifikované strategii financování

Informativní přehled – NextGenerationEU – Strategie financování

Internetové stránky o úvěrové politice EU

Síť primárních prodejců

Plán na podporu oživení Evropy

Podrobnosti

Datum zveřejnění
15. června 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku