Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva13. dubna 2022Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Nový Eurobarometr: za největší problémy považovali Češi začátkem roku inflaci a energetiku

eurobarometr logo

Nový Eurobarometr: za největší problémy považovali Češi na začátku roku inflaci a jmenovali i energetiku. Nápadně stoupla důvěra ve vládu a parlament, mírně také v EU

 

Zastoupení Evropské komise v ČR dnes zveřejnilo národní zprávu k nejnovějšímu standardnímu Eurobarometru s pořadovým číslem 96. Dotazování probíhalo 25. ledna až 4. února 2022, tedy před začátkem války na Ukrajině, na reprezentativním vzorku populace ČR starší 15 let. Konkrétně bylo v ČR osloveno 1020 osob. Stejně jako v roce 2021 proběhlo v ČR i letos výhradně online.

 

Vnímání ekonomické situace se po obrovském propadu zlepšilo jen mírně

Před ruskou invazí na Ukrajinu hodnotilo v ČR 35 % obyvatel českou ekonomiku pozitivně. To je jen mírný nárůst z loňských rekordně nízkých 30 %. Ještě v roce 2019, před koronavirovou pandemií, však hodnotilo českou ekonomiku kladně přes 71 % dotazovaných. Mezi obyvateli ČR stabilně přetrvává vysoká spokojenost se situací v zaměstnanosti, v tomto ohledu jsou stále na špičce Evropy.

 

Za největší problémy v ČR jsou považovány inflace a energetika

Historicky poprvé jmenují čeští respondenti jako největší problémy inflaci (70 %) a zmiňují i energetiku (28 %). Neliší se tím nijak výrazně od ostatních obyvatel EU. Loni bylo vzhledem k pandemii koronaviru jako největší tuzemský problém vnímáno zdraví.

 

Nová vláda má vysokou důvěru

Aktuálně vládě České republiky důvěřuje 45 % obyvatel ČR, což je od roku 2013, kdy trend sledujeme, nejvyšší podíl. Důvěra v EU, která se v minulém období výrazně zvýšila, velmi mírně vzrostla a je v současné době na 50 %. Nejvyšší důvěře se stabilně těší armáda, a to u 86 % dotázaných.

 

Vzrostlo povědomí o problematice dezinformací

Průzkum ukázal v ČR poměrně vysoké povědomí o problematice dezinformací. Konkrétně 89 % dotázaných se obává, že dezinformace jsou ohrožením pro ČR. Podle 92 % dotázaných ohrožují i demokracii obecně. Zároveň nápadně klesl podíl osob, jež považují sociální sítě za důvěryhodný zdroj informací (aktuálně jen 12 %). Vysoké důvěře se nadále těší „tradiční“ zdroje, jako je rozhlas, tisk nebo televize, kterým důvěřuje více než polovina dotázaných. Na tomto místě však připomínáme, že dotazování probíhalo i letos ještě online (ne osobně), což je skutečnost, která se mohla promítnout do výsledků.

 

Češi chtějí od EU hlavně volný pohyb osob, posílení ochrany hranic EU a společnou obrannou politiku

Až 87 % obyvatel ČR si přeje posílit vnější hranice Evropské unie. Větší procento lidí to od EU očekává už jen v „hraničních“ státech Kypr (93 %) a Řecko (90 %). ČR si spolu s Estonskem a Maltou dělí 3. místo. Současně však naprostá většina dotázaných v ČR (97 %) podporuje volný pohyb obyvatel v rámci EU.

Standartní Eurobarometr 96 - zima 2021 - 2022

13. DUBNA 2022
Národní zpráva ČR - Standartní Eurobarometr 96 zima 2021-2022

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
13. dubna 2022
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku