Skip to main content
Logo Evropské komise
Zastoupení v České republice
Zpráva6. května 2021Zastoupení v Česku

Oslavy Dne Evropy 2021: geolokační hra s procházkou po Praze, on-line debata o budoucnosti Evropy i soutěže

Den Evropy 2022 logo
Proč slavíme Den Evropy? Den Evropy připomíná každý rok 9. května výročí projevu, ve kterém v roce 1950 tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl nový druh spolupráce v Evropě. Cílem bylo předejít jakémukoli dalšímu válečnému konfliktu. Jeho návrh byl zárodkem dnešní Evropské unie. Tradičně jsme ho slavili koncertem na Střeleckém ostrově, spojeným s ochutnávkami evropských kuchyní a debatami se zajímavými osobnostmi. Koronavirová pandemie však masovému setkávání ještě nepřeje, a tak jsme pro vás letos připravili jiné akce.

Procházka po Praze s geolokační hrou „Galileo a ti druzí“

Přesně 9. května bude spuštěna venkovní hra „Galileo a ti druzí“. Je určena především dětem od 6 do 13 let, ale pobaví i dospělé. Jde o procházku za poznáním v délce 5 km, kterou byste měli i s plněním 9 úkolů zvládnout za dvě hodiny. Trasa vede ze sousedství Strossmayerova náměstí v Praze 7 přes celou Letnou až k Letohrádku královny Anny na Hradčanech, dále na malebný Nový Svět a končí v parku Maxe van der Stoela na Hládkově v Praze 6. Ke hře potřebujete pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si můžete zdarma stáhnout na adrese www.skrytepribehy.cz. Na konci trasy máte díky aplikaci možnost se vyfotit s hlavní postavou příběhu, a pokud vyplníte on-line kvíz, budete zařazeni do slosování o ceny.

Jak tato hra souvisí s Evropským dnem? Hravou formou vás seznámí i s agenturou Evropské unie GSA, která sídlí v Praze. Odtud se řídí evropský navigační systém Galileo. Ten dokáže lokalizovat s přesností vyšší než jeden metr a používá jej už více než miliarda uživatelů chytrých telefonů.

Pryč ze židle

Jde o souboj středních škol o nejvíce uběhnutých kilometrů, přičemž lze vyhrát 100 000 Kč na vylepšení sportovního zázemí. Dosud se přihlásilo už přes 200 škol, jež společně naběhaly více než 100 tisíc km. Jak to funguje? Zaregistrujte svou střední školu na webové stránce www.runczech.com. Každé škole, která má svůj unikátní registrační kód, se počítají všechny uběhnuté kilometry jejích studentů. Neexistuje žádné časové ani vzdálenostní omezení. Můžete jít běhat kdykoliv, kdekoliv a jakoukoliv vzdálenost, záleží zcela na vás. Vítězem se stane škola, která uběhne od 12. dubna do 25. června nejvíce kilometrů. Pro účastníky a školu budou navíc ve zmíněném období připraveny různé motivační výzvy.

Café Evropa o budoucnosti Evropy

V pondělí 10. května od 17:30 proběhne debata z cyklu Café Evropa na téma „Evropa dnes a zítra“ s teologem Tomášem Halíkem, slovenskou ex-premiérkou Ivetou Radičovou a zakladatelkou iniciativy „Youth, Speak Up“ Janou Soukupovou. Do debaty se můžete zapojit svými vlastními on-line příspěvky. Sledovat ji můžete na www.cafeevropa.cz. Své návrhy a přání ohledně budoucnosti Evropy mohou občané vyjádřit také v rámci celoevropské Konference o budoucnosti Evropy.

Vyberte svůj oblíbený evropský projekt!

Do 21. května se ještě můžete zapojit do hlasování v soutěži Náš evropský projekt. Probíhá on-line a svými hlasy můžete podpořit jeden z projektů, které do ní přihlásila třeba právě vaše obec. Tři vítěze čekají výhry v podobě příspěvku na obecní slavnost ve výši od 25 000 do 75 000 Kč.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
6. května 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku