Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva18. dubna 2024Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Pakt o migraci a azylu – hlavní fakta

Pakt o migraci a azylu – hlavní fakta 

Pakt o migraci a azylu je souborem nových pravidel pro řízení migrace a zřízení společného azylového systému na úrovni EU, na kterém se na základě návrhů Evropské komise dohodly členské státy s poslanci Evropského parlamentu. 

Pakt stojí na následujících čtyřech pilířích: 

popis 4 pilířů migračního paktu

1. Bezpečné vnější hranice

Díky paktu o migraci a azylu bude mít EU bezpečnější vnější hranice, postupy pro prověřování a řízení na hranicích, krizové protokoly i nástroje pro boj proti účelovému využívání migrantů.

- Infografika

2. Rychlé a účinné postupy

Se vstupem paktu o migraci a azylu v platnost budou zavedena rychlá a účinná azylová řízení a řízení o navracení s nezbytnými individuálními zárukami.

Nová pravidla budou přísnější v případě žádostí, jež mají povahu zneužití, nebo následných žádostí. Rozhodnutí o navrácení budou osobám bez oprávnění k pobytu vydávána okamžitě. Budou platit silné právní záruky s lepší podporou zranitelných osob, jako jsou děti.

- Infografika

3. Účinný systém solidarity a odpovědnosti

Pakt o migraci a azylu zajišťuje rovnováhu tím, že na straně jedné  stanovuje jasná pravidla pro všechny členské státy, aby převzaly svůj díl odpovědnosti za řízení migrace, a na straně druhé zajišťuje, že žádný z nich nebude odkázán k tomu, aby se s nepřiměřenými tlaky vyrovnával sám.

Infografika

4. Začlenění migrace do mezinárodních partnerství

Vzniká nové paradigma založené na komplexních partnerstvích se zeměmi původu a tranzitu do EU. 

Tento nový přístup začleňuje migraci do mezinárodních partnerství s cílem předcházet nelegálním vycestováním a ztrátám na životech, bojovat proti převaděčství migrantů, posílit spolupráci v oblasti zpětného přebírání osob a podporovat legální způsoby migrace.

- Infografika

Další informace:

Prohlášení předsedkyně Ursuly von der Leyenové na společné tiskové konferenci s předsedkyní Metsolovou a belgickým premiérem De Croem k přijetí paktu o migraci a azylu

Internetové stránky Evropské komise - Pakt o migraci a azylu

Podrobnosti

Datum zveřejnění
18. dubna 2024
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku