Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva2. ledna 2024Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

PF 2024

Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, stojící v pasáži v Jungmannově ulici

Milí přátelé,

ráda bych vám popřála hodně zdraví, radosti a štěstí v roce 2024.

V minulém roce jsme všichni cítili dopady válečných konfliktů v sousedství Evropské unie, zejména vliv ruské agrese na Ukrajině a dopady teroristického útoku hnutí Hamás na vývoj na Blízkém východě. Podpora EU Ukrajině se projevovala nejen vojenskou nebo finanční pomocí, ale i dohodou členských států na zahájení formálních rozhovorů o přistoupení k EU.

S blížícím se koncem mandátu evropských institucí došlo také k významným politickým dohodám o evropské legislativě: o migračních a azylových pravidlech, aktu o umělé inteligenci, anebo balíčku Fit for 55, jež je základním legislativním souborem pro zelenou transformaci Evropy, kterou v Praze v září podpořila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Co nás čeká v tomto roce? Rok 2024 bude v Evropské unii rokem personálních změn: po poslancích Evropského parlamentu se obmění i sbor komisařů. Se svým politickým programem bude navazovat na pětiletý mandát Komise vedené Ursulou von der Leyen, která nás, troufám si říci úspěšně, provedla globální pandemií a jejími ekonomickými důsledky, které pociťujeme dodnes.

V následujících týdnech budou vrcholit snahy Evropského parlamentu a členských států v Radě EU uzavřít dohody nad rozpracovanými návrhy Evropské komise, aby mohly být schváleny ideálně do poloviny dubna, kdy naposledy před volbami zasedá plénum Evropského parlamentu.

Ve středu 1. května 2024 také oslavíme 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, spolu s Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem, Slovenskem a Slovinskem.

Naše kancelář Zastoupení Evropské komise a regionální informační centra Europe Direct se do připomínkových akcí aktivně zapojí a již teď bych vás ráda pozvala na mnoho z nich: Akce - Tvorimevropu.

Rok 2024 vnímáme jako příležitost nejen pro pohled do zpětného zrcátka, ale i výhled pro dalších dvacet let a možnost definovat si, jakou Evropu chceme.

Mým předsevzetím pro tento rok je ještě více podpořit, abychom jako čeští občané více vnímali naše evropanství nejen geograficky, ale i politicky. Osud Evropy máme ve svých rukou a tím, co děláme (nebo neděláme), můžeme ovlivňovat vývoj ve městě, zemi i na kontinentu, kde žijeme. Bezprostřední příležitost k tomu budeme mít v červnu, kdy budeme opět moci využít našeho volebního práva ve volbách do Evropského parlamentu.

Věřím, že rok 2024 bude plný nových, zajímavých podnětů a příležitostí a těším se na spolupráci s vámi.

 

Monika Ladmanová

vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR

Podrobnosti

Datum zveřejnění
2. ledna 2024
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku