Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Projev30. dubna 2024Odhadovaná doba čtení: 2 min

Projev předsedkyně von der Leyenové u příležitosti 20. výročí přistoupení Česka k Evropské unii

Dobrý večer,

vážené dámy a pánové,

pane prezidente Pavle,

pane předsedo vlády Fialo,

excelence,

jsem velmi ráda, že jsem zde v Praze s vámi, abych oslavila 20 let historického evropského úspěchu, a že mám tu čest stát na pódiu s orchestrem České filharmonie – je to velká čest a výjimečný okamžik.

Pražský hrad byl svědkem dlouhé a spletité historie Evropy. Stojí dnes nad městem, které symbolizuje naši Unii, plnou tradic a kultury, ale také inovací a mládeže. V této zemi se formovala evropská kultura, evropská hudba, jak dnes večer uslyšíme, evropské průmyslové revoluce. Po několik desetiletí nás však rozdělovala železná opona. Heslem sametové revoluce bylo „Zpět do Evropy“. A právě to jste udělali před 20 lety, kdy jste znovu zaujali své místo v naší evropské rodině.

Nejsem zde proto, abych vám připomínala, jak členství v naší Unii vaši zemi změnilo. To vidíte každý den. Míří k vám studenti z celého světa, turisté i investice z celé Evropy. A vyvážíte téměř pětkrát víc než před 20 lety. Polovina všech veřejných investic v Česku dnes pochází z evropského rozpočtu. Ano, díky Evropě jste silnější. Ale Evropa je také mnohem silnější díky vám. A já jsem zde dnes večer právě z tohoto důvodu. Chci poděkovat Čechům za to, jak přispěli k utváření naší dnešní Unie.

Český duch a to, jak jste bojovali za svou svobodu, byly inspirací pro všechny Evropany – i pro mne osobně. Když jsem byla poprvé zvolena předsedkyní Komise v roce 2019, použila jsem proto ve svém projevu v Evropském parlamentu slavný citát Václava Havla. Ten řekl: „Pracujte na něčem, co je dobré, a ne jen proto, že to má šanci na úspěch.“ A já jsem v těchto letech viděla, jak Češi tato slova přeměnili v činy. Jste jedněmi z nejrozhodnějších zastánců Ukrajiny – ne proto, že to bylo snadné, ale proto, že to bylo správné. Vedete muniční iniciativu – ne proto, že to bylo snadné, ale proto, že to bylo správné. Přijali jste nejvíce ukrajinských uprchlíků na obyvatele – ne proto, že to bylo snadné, ale proto, že to bylo správné. Pod vedením českého předsednictví jsme se vymanili z ruského energetického vydírání. To rozhodně nebylo snadné, ale bylo to správné.

Tato země vynálezců a bojovníků za svobodu vždy utvářela evropské dějiny. A dnes utváříte evropskou budoucnost – směrem ke konkurenceschopnější Evropě, Evropě mírové a bezpečné, Evropě skutečně sjednocené.

 

Ať žije Česko. Ať žije Evropa.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
30. dubna 2024