
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro státní podporu český program ve výši 1,2 miliardy eur na podporu ekologického a účinnějšího dálkového vytápění založeného především na energii z obnovitelných zdrojů. Opatření přispěje k plnění českého národního plánu v oblasti energetiky a klimatu a strategických cílů EU souvisejících se Zelenou dohodou pro Evropu, zejména unijního cíle v oblasti klimatické neutrality pro rok 2050.
Český program
Česko oznámilo Komisi svůj záměr zavést program podpory ve výši 1,2 miliardy eur, jehož cílem je podpořit dekarbonizaci a modernizaci tepelných jednotek. Tento program, který poběží do 14. ledna 2026, bude financován z Modernizačního fondu EU.
Program bude podporovat: i) instalaci nových jednotek pro výrobu tepla založených na energii z obnovitelných zdrojů nebo vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny s cílem nahradit stávající zařízení a ii) modernizaci stávajících jednotek pro výrobu tepla tak, aby fungovaly na biomasu místo uhlí.
V rámci tohoto programu bude mít podpora podobu přímých dotací poskytovaných vlastníkům stávajících tepelných jednotek a soustav dálkového vytápění, jakož i nabyvatelům nových zařízení na výrobu tepla.
Podporované projekty budou muset dosáhnout minimálního snížení emisí CO2 o 15 % a spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů o 10 % oproti úrovním před jejich provedením. Kromě toho projekty týkající se vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny ze spalování zemního plynu budou muset umožňovat přechod na plyny z obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkové plyny, nebo zavést technologie zachycování nebo využívání uhlíku, aby se zabránilo vzniku závislosti na zemním plynu.
Očekává se, že tento režim zvýší podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů v odvětví dálkového vytápění přibližně o 8,022 TJ ročně a sníží emise CO2 přibližně o 889,550 tun ročně.
Posouzení Komise
Komise program posoudila podle pravidel EU pro státní podporu, zejména podle čl. 107 odst. 3 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“), který umožňuje zemím EU podporovat za určitých podmínek rozvoj určitých hospodářských činností podle pokynů pro státní podporu v oblasti klimatu, životního prostředí a energetiky z roku 2022.
Komise zjistila, že:
- Podpora je nezbytná a vhodná pro modernizaci a dekarbonizaci odvětví dálkového vytápění v Česku a má „motivační účinek“. Vzhledem k tomu, že fosilní paliva mají oproti teplu z obnovitelných zdrojů a vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny výhodu z hlediska nákladů, bez podpory by investice do nových zařízení na výrobu tepla byly založeny na zemním plynu, potenciálně bez kombinované výroby elektřiny, což by vedlo k nižší úrovni energetické účinnosti. Kromě toho by se investice do modernizace stávajících tepelných zařízení zpozdily nebo vůbec neuskutečnily.
- Podpora je přiměřená a je omezená na nezbytné minimum. Příjemci budou muset předložit úplnou analýzu mezery ve financování na základě podrobné metodiky poskytnuté českými orgány. Cílem této analýzy je určit čisté dodatečné náklady projektů žádajících o podporu ve srovnání s činností, která by byla provedena bez podpory. Podpora poskytnutá každému příjemci bude omezena na nižší úroveň mezi celkovými investičními náklady a individuální mezerou ve financování.
- Pozitivní účinky podpory na dekarbonizaci systémů dálkového vytápění v Česku převažují nad případnými negativními účinky na hospodářskou soutěž a obchod mezi členskými státy. Program podpoří modernizaci a dekarbonizaci odvětví dálkového vytápění a sníží emise skleníkových plynů v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu, aniž by nepřiměřeně narušil hospodářskou soutěž na jednotném trhu.
Na tomto základě a podle pravidel EU pro opatření státní podpory Komise český program schválila.
Souvislosti
Pokyny Komise pro státní podporu v oblasti klimatu, životního prostředí a energetiky z roku 2022 stanovují vodítka ohledně toho, jak bude Komise posuzovat slučitelnost ochrany životního prostředí, včetně ochrany klimatu, a opatření podpory v oblasti energetiky, na něž se vztahuje oznamovací povinnost podle čl. 107 odst. 3 písm. c) SFEU.
Nové pokyny platné od ledna 2022 vytvářejí flexibilní podpůrný rámec vhodný pro daný účel, který má členským státům pomoci při poskytování nezbytné podpory k dosažení cílů Zelené dohody cíleným a nákladově efektivním způsobem. Pravidla řeší soulad s důležitými cíli a úkoly EU stanovenými v Zelené dohodě pro Evropu a s dalšími nedávnými regulačními změnami v oblasti energetiky a životního prostředí a budou zohledňovat zvýšený význam ochrany klimatu. Obsahují oddíly týkající se opatření v oblasti energetické účinnosti, podpory čisté mobility, infrastruktury, oběhového hospodářství, snižování znečištění, ochrany a obnovy biologické rozmanitosti a také opatření k zajištění bezpečnosti dodávek energie, a to při splnění určitých podmínek.
Pokyny umožňují členským státům za určitých podmínek podporovat výrobu tepla z kogeneračních zařízení napojených na odvětví dálkového vytápění. Cílem těchto pravidel je pomoci členským státům dosáhnout ambiciózních cílů EU v oblasti energetiky a klimatu s nejnižšími náklady pro daňové poplatníky a bez zbytečného narušení hospodářské soutěže na jednotném trhu.
Směrnice o energetické účinnosti z roku 2018 stanovila závazný celounijní cíl v oblasti energetické účinnosti ve výši nejméně 32,5 % do roku 2030. Sdělením o Zelené dohodě pro Evropu z roku 2019 Komise posílila své ambice v oblasti klimatu a stanovila cíl nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050. Evropský právní rámec pro klima přijatý v červnu 2019 zakotvuje cíl klimatické neutrality do roku 2050 a zavádí průběžný cíl snížit do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů alespoň o 55 %. Tento rámec vytváří základ pro legislativní návrhy „Fit for 55“, jež Komise přijala dne 14. července 2021. V rámci těchto návrhů předložila Komise změnu směrnice o energetické účinnosti s cílem vypracovat ambicióznější závazný roční cíl pro snížení spotřeby energie na úrovni EU.
Jakmile bude vyřešena otázka důvěrnosti údajů, bude nedůvěrné znění rozhodnutí zveřejněno v rejstříku státních podpor, který Komise publikuje na stránkách pro hospodářskou soutěž, pod číslem SA.103821. Informace o nových rozhodnutích týkajících se státní podpory zveřejněných na internetu a v Úředním věstníku Evropské unie naleznete také ve specializovaném elektronickém týdeníku Competition Weekly e-News.
Quote(s)
Tento program ve výši 1,2 miliardy eur přispěje k ekologizaci odvětví dálkového vytápění v Česku tím, že podpoří modernizaci a nahrazení stávajících tepelných jednotek účinnějšími a méně uhlíkově náročnými jednotkami. Díky tomuto opatření bude Česko moci zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů v odvětví vytápění, a tím výrazně snížit své emise. Dnešní opatření přispěje k dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu a pomůže Česku splnit jeho environmentální cíle a zároveň omezit možná narušení hospodářské soutěže.
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně odpovědná za politiku hospodářské soutěže - 16/12/2022
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 16. prosince 2022