Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva9. dubna 2022Odhadovaná doba čtení: 3 min

Stojíme za Ukrajinou: 9,1 miliardy eur přislíbeno na podporu vnitřně vysídlených osob a uprchlíků

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

V rámci celosvětové dárcovské akce a kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ se podařilo vybrat 9,1 miliardy eur pro osoby prchající před ruskou invazí na Ukrajině i v zahraničí, včetně 1 miliardy eur od Evropské komise. Evropská banka pro obnovu a rozvoj navíc oznámila poskytnutí další půjčky ve výši 1 miliardy eur na pokrytí potřeb osob vysídlených v důsledku invaze.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Solidarita zemí, podniků a lidí na celém světě přináší v této temné hodině určité světlo. V rámci kampaně „Stojíme za Ukrajinou“ bylo vybráno 9,1 miliardy eur pro osoby prchající před bombami, které se nacházejí na území Ukrajiny i mimo ni, a další miliardu přislíbila Evropská banka pro obnovu a rozvoj. A tím to nekončí. V poskytování podpory budeme pokračovat. Jakmile přestanou padat bomby, pomůžeme ukrajinskému lidu znovu vybudovat jejich zemi. Nadále budeme za Ukrajinou stát.“

Kanadský ministerský předseda Justin Trudeau prohlásil: „Dnes jsme vybrali více než 12,4 miliardy kanadských dolarů na další podporu ukrajinských občanů, kteří byli vysídleni v důsledku pokračující a neospravedlnitelné Putinovy války. Ať už jde o jídlo, vodu, přístřeší nebo lékařskou pomoc, budeme vám i nadále krýt záda a poskytovat pomoc, kterou v této době potřebujete. Stojíme za Ukrajinou.“

Z těchto 10,1 miliardy eur přislíbených prostředků a prostředků Evropské banky pro obnovu a rozvoj je 1,8 miliardy eur určeno pro vnitřně vysídlené osoby a 8,3 miliardy eur pro uprchlíky v členských státech EU a zemích v první linii, jako je Moldavsko.

Příslib ve výši 9,1 miliardy eur je rozdělen takto:

  • 4,1 miliardy eur představují finanční příspěvky a věcné dary pro vnitřně vysídlené osoby a uprchlíky, které přislíbily vlády, společnosti i jednotlivci z celého světa.
  • 5 miliard eur jsou úvěry a granty od evropských veřejných finančních institucí (Evropské investiční banky a Rozvojové banky Rady Evropy).

Přísliby vlád určené vnitřně vysídleným osobám na Ukrajině budou nyní z velké části směrovány na ukrajinské ústřední a místní orgány. Dary od soukromého sektoru a jednotlivců pro vnitřně vysídlené osoby budou poskytovány zejména prostřednictvím agentur OSN.

Souvislosti

Online dárcovská akce „Stojíme za Ukrajinou“ je vyvrcholením širší kampaně v sociálních médiích, kterou v sobotu 26. března zahájila Evropská komise a kanadská vláda ve spolupráci s organizací Global Citizen. 

Kampaň reaguje na výzvu k podpoře, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem kampaně je získat finanční prostředky a další typy pomoci k zajištění potřeb osob prchajících před invazí, jež se nacházejí na území Ukrajiny i mimo ni.

Konkrétně:

  • Pokud jde o více než 4 miliony lidí, kteří již nalezli útočiště v EU, a další, kteří pravděpodobně ještě přijdou: finanční prostředky se použijí na pokrytí jejich krátkodobých a střednědobých potřeb v členských státech EU, od potravin přes bydlení a zdravotní péči až po vzdělávání a zaměstnání.
  • Pokud jde o 6,5 milionu osob, včetně 2,5 milionu dětí, které musely uprchnout ze svých domovů, ale zůstaly na Ukrajině a nyní jsou vnitřně vysídleny: finanční prostředky a dary jim poskytnou životně důležitou humanitární péči.

Jako uznání zásadní úlohy Polska při pomoci osobám prchajícím z Ukrajiny před invazí se dárcovská akce „Stojíme za Ukrajinou“ uskuteční ve Varšavě za účasti prezidenta Dudy.

Další informace

Otázky a odpovědi

Informativní přehled – Solidarita EU s Ukrajinou

Vyjádření předsedkyně von der Leyenové na celosvětové dárcovské akci

Kampaň Stojíme za Ukrajinou

EU stojí při Ukrajině

Reakce Kanady na ruskou invazi na Ukrajinu

Pomoc Ukrajině – internetové stránky polské vlády

Podrobnosti

Datum zveřejnění
9. dubna 2022