Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva5. května 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Stojíme za Ukrajinou: Komise oznámila novou podporu v hodnotě 200 milionů eur pro vysídlené osoby

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Komise dnes v souvislosti s mezinárodní dárcovskou konferencí, na jejíž organizaci se společně podílelo Polsko a Švédsko, oznámila nový balíček pomoci ve výši 200 milionů eur na podporu vysídlených osob na Ukrajině.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Dnes jsme se setkali s jasným cílem: je jím podpora odvážného ukrajinského lidu, který bojuje proti agresorovi a hájí svoji svobodu. Nacházíme se v desátém týdnu brutální ruské invaze. Po celých těchto deset týdnů stála Evropská unie pevně na straně Ukrajiny. Dnes Evropská unie opět zareagovala na výzvu k podpoře Ukrajiny. Jménem Evropské komise jsem Ukrajině přislíbila 200 milionů eur. Minulý měsíc bylo navíc během dárcovské akce pro Ukrajince na Ukrajině i mimo ni vybráno 9,1 miliardy eur. Uvědomujeme si, že budou potřebovat víc. A za Ukrajinou budeme stát i nadále.

Souvislosti

Od začátku Putinovy války na Ukrajině bylo vnitřně vysídleno téměř 8 milionů osob, z nichž dvě třetiny tvoří děti. Více než 5,3 milionu osob opustilo Ukrajinu, aby hledalo útočiště v EU a sousedních zemích.

Evropská unie podporuje ukrajinský lid od samého počátku brutální invaze ze strany Ruska.

Mobilizujeme hospodářskou sílu EU a zavádíme řadu sankcí, jejichž cílem je vyčerpat zdroje, které Putin využívá k financování své války.

Na druhé straně jsme již poskytli přibližně 4 miliardy eur na makrofinanční pomoc, humanitární pomoc a podporu členským státům, které přijímají uprchlíky z Ukrajiny.

Minulý měsíc svolala Evropská komise s Kanadou celosvětovou dárcovskou akci, na níž bylo vybráno 9,1 miliardy eur na podporu osob prchajících před bombami na Ukrajině i mimo ni.

Evropská komise je nyní připravena pomoci zemi po válce obnovit. Včera navrhla předsedkyně von der Leyenová, aby byla zahájena práce na ambiciózním balíčku opatření na podporu oživení. Balíček by měl přinést obrovské investice potřebné k obnově, provádění reforem a k tomu, aby se Ukrajina stala atraktivním místem pro investice.

Další informace

Internetové stránky – EU stojí za Ukrajinou

Informativní přehled – Solidarita EU s Ukrajinou

Vyjádření předsedkyně von der Leyenové na mezinárodní dárcovské konferenci

Podrobnosti

Datum zveřejnění
5. května 2022