Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva24. února 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Tiskové prohlášení předsedkyně von der Leyenové k ruskému útoku na Ukrajinu

Press statement by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Josep Borrell Fontelles, Vice-President of the European Commission, on Russia’s aggression against Ukraine

Dnes brzy ráno napadly ruské jednotky Ukrajinu, která je svobodnou a svrchovanou zemí. V Evropě znovu umírají nevinné ženy, muži a děti a lidé se bojí o své životy. Odsuzujeme tento barbarský útok a cynické argumenty, které jej ospravedlňují.

Je to prezident Putin, kdo do Evropy vrací válku. V těchto temných hodinách stojí Evropská unie a její obyvatelé za Ukrajinou a jejím lidem. Čelíme bezprecedentnímu aktu agrese ruského vedení, který je namířen vůči svrchované a nezávislé zemi. Cílem Ruska není jen Donbas, není to jen Ukrajina, cílem je stabilita v Evropě a celé mezinárodní mírové uspořádání. Za to ponese prezident Putin odpovědnost.

Ještě dnes představíme balíček rozsáhlých a cílených sankcí, který předložíme evropským lídrům ke schválení. Zaměříme se na strategická odvětví ruského hospodářství a zablokujeme jim přístup k technologiím a trhům, jež jsou pro Rusko klíčové. Oslabíme ruskou hospodářskou základnu a jeho schopnost modernizovat. Dále zmrazíme ruská aktiva v Evropské unii a zamezíme ruským bankám v přístupu na evropské finanční trhy. Stejně jako v případě prvního balíčku sankcí úzce spolupracujeme s našimi partnery a spojenci – Spojenými státy, Spojeným královstvím, Kanadou, ale i s Japonskem a Austrálií. Cílem těchto sankcí je důrazně postihnout zájmy Kremlu a jeho schopnost financovat válku.

Víme, že miliony Rusů válku nechtějí. Prezident Putin se snaží vrátit čas do dob ruského impéria. Tím však ohrožuje budoucnost ruského lidu. Vyzývám Rusko, aby okamžitě zastavilo násilí a stáhlo své jednotky z ukrajinského území. Nedopustíme, aby prezident Putin omezil bezpečnostní strukturu, která Evropě po mnoho desetiletí poskytovala mír a stabilitu. Nedovolíme, aby prezident Putin nahradil právní stát nadvládou síly a bezohlednosti. Neměl by podceňovat odhodlání a sílu našich demokracií.

Historie ukázala, že společnosti a aliance založené na důvěře a svobodě jsou odolné a úspěšné. A právě toho se autokraté bojí. Evropská unie stojí za Ukrajinou a jejím lidem. A bude je i nadále podporovat. Ukrajina zvítězí.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
24. února 2022