Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva2. března 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Ukrajina: EU se dohodla na vyloučení klíčových ruských bank ze systému SWIFT

banner sankce SWIFT

Evropská unie se dnes dohodla na vyloučení klíčových ruských bank ze systému SWIFT, což je dominantní světový systém pro předávání údajů o finančních transakcích.

Toto opatření dotčeným bankám znemožní provádět své finanční transakce po celém světě rychle a efektivně. Dnešní rozhodnutí bylo úzce koordinováno s mezinárodními partnery EU, jako jsou Spojené státy a Spojené království.

Předsedkyně Ursula von der Leyenová k tomu uvedla: „Evropská unie velmi rychle přijala tři vlny přísných sankcí proti ruskému finančnímu systému, jeho hi-tech průmyslu a zkorumpované elitě. Jedná se o největší balíček sankcí v historii naší Unie. Dnešní rozhodnutí odpojit klíčové ruské banky od sítě SWIFT vyšle Putinovi a Kremlu další velmi jasný signál.“

Seznam dotčených bank byl zveřejněn v Úředním věstníku.

Další informace

Banky, na něž se zaměřuje dnešní opatření, byly vybrány, neboť na ně již byly uvaleny sankce ze strany EU a dalších zemí skupiny G7.

Opatření vstoupí v platnost 12. března 2022. Systém SWIFT a další hospodářské subjekty tak získají krátké přechodné období k provedení opatření, čímž se zmírní případné negativní dopady na podniky a finanční trhy EU. V závislosti na chování Ruska je Komise připravena v krátké lhůtě přidat další ruské banky.

Kromě toho EU zakázala investovat do projektů spolufinancovaných Ruským fondem přímých investic. Rovněž bylo zakázáno poskytovat Rusku eurobankovky. 

Souvislosti

Dnešní rozhodnutí vychází z rozsáhlých a bezprecedentních balíčků opatření, která EU přijala v reakci na akty ruské agrese proti územní celistvosti Ukrajiny. Tyto sankce budou mít pro Rusko obrovské a závažné důsledky.

EU jednotně vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a bude Ukrajinu a její obyvatele i nadále podporovat společně se svými mezinárodními partnery, mimo jiné prostřednictvím další politické, finanční a humanitární podpory.

Další informace

Odkaz na Úřední věstník

Internetová stránka Komise věnovaná Ukrajině

Zpráva o omezujících opatřeních (sankcích)

*Aktualizováno dne 2. března ve 13:30 hodin. 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
2. března 2022