Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva24. února 2023Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Ukrajina již rok vzdoruje

24. února to bude rok, co se život na Ukrajině změnil od základů. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Válka zasáhla životy milionů lidí.

Od prvního dne ruské invaze vyjadřuje Evropská unie jednotnou podporu Ukrajině. 

Jsme odhodláni pomoci lidem, kteří potřebují přístřeší, i těm, kteří hledají bezpečnou cestu domů. Evropská unie bude Ukrajině i nadále poskytovat silnou politickou podporu i finanční a humanitární pomoc a ukládat tvrdé sankce vůči Rusku a osobám, které se na válce podílejí.

Opatření a pomoc, kterou EU poskytla:

✅ Těm, co prchali před válkou, poskytla obratem povolení k pobytu, pracovní povolení, přístup k lékařské péči, vzdělávání a ubytování. Stalo se tak přes díky tzv. „dočasnéou ochraněu“, kterou poprvé v historii EU takto aktivovala.  

🏠 Země EU poskytly dočasnou ochranu přibližně 4 milionům uprchlíkům z Ukrajiny. EU jim pomohla 17 miliardami eur na související výdaje (např. jazykové kurzy).

⛔ EU se rychle shodla na sankcích proti Rusku, které postupně rozšiřuje. Je zakázán vývoz např. strategických surovin, oceli, zbraní, leteckých dílů či elektronických součástek na území Ruska.

  • Rusku se také nesmí poskytovat různé služby: inženýrské, poradenské, právní, IT, apod.   

  • Ruské banky, finanční instituce i prominenti režimu mají zmrazený majetek v EU. 

  • Prominenti nesmějí cestovat do Evropy.  

  • EU a G7 blokují přibližně 300 miliard eur z rezerv ruské centrální banky. Jednají o tom, jak je využít na obnovu Ukrajiny.

💶 EU spolu s členskými státy a finančními institucemi už Ukrajině poskytla bezmála 40 miliard eur – např. na humanitární pomoc, opravu kritické infrastruktury apod.

🚁 EU také platí výcvik ukrajinských vojáků a přispěla na přesun vojenského materiálu na Ukrajinu – přibližně za 12 miliard eur.

🚑 EU zajistila převoz více než 1800 pacientů do nemocnic po celé Evropě.

💊 Kromě toho EU sehnala a doručila na Ukrajinu více než 82 000 tun materiální pomoci jako léky, potraviny, hasičské vozy, sanitky či mobilní nemocnice v hodnotě cca 527 milionů eur díky tzv. „Mechanismu civilní ochrany“ – z 32 zemí světa.

🌾Ukrajině, které se také říká „obilnice Evropy“, znemožnila válka vyvážet obilí. V květnu 2022 zřídila EU tzv. „trasy solidarity“, díky kterým se podařilo vyvézt z Ukrajiny cca na 23 milionů tun obilí a zajistit lidem příjmy v nouzi. 

⚡🔋 Kromě 3000 elektrogenerátorů, které byly dodány od začátku války, zajistí EU 2400 dalších. Na pokrytí okamžitých energetických potřeb uvolnila Unie více než 157,5 milionu eur, za 30 milionů eur dodala na Ukrajinu 35 milionů žárovek LED. 

Více informací:

Solidarita EU s Ukrajinou

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
24. února 2023
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku