Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva25. února 2022Odhadovaná doba čtení: 3 min

Úvodní vyjádření předsedkyně von der Leyenové na společné tiskové konferenci s předsedou Michelem a prezidentem Macronem po mimořádném zasedání Evropské rady z 24. února

Special meeting of the European Council, 24/02/2022

Dnešní události jsou pro Evropu zlomovým okamžikem. Terčem bomb jsou nevinné ženy, muži a děti. Lidé se bojí o své životy a mnozí umírají. To vše se děje v roce 2022 – v samém srdci Evropy. Prezident Putin se rozhodl do Evropy vrátit válku. Jedná se o plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, která zásadním způsobem zpochybňuje náš mírový řád.

Zároveň chci ale dnes také říci: Evropská unie je jednotná. Evropští lídři byli zajedno a tyto kruté a nevyprovokované útoky odsoudili. Nyní musíme reagovat. Poženeme Kreml k odpovědnosti. Balíček masových a cílených sankcí, který evropští lídři dnes večer schválili, je toho důkazem. Bude mít maximální dopad na ruské hospodářství a politickou elitu. Stojí na pěti pilířích: prvním je finanční sektor, druhým je odvětví energetiky, třetím je odvětví dopravy, čtvrtým je kontrola vývozu a zákaz financování vývozu a pátým pilířem je vízová politika. Ráda bych vyzdvihla některé nejdůležitější body.

Za prvé, balíček obsahuje finanční sankce, které omezují přístup Ruska na nejdůležitější kapitálové trhy. Zasáhne 70 % ruského bankovního trhu, ale také klíčové státní společnosti, včetně oblasti obrany. Sankce budou pro Rusko znamenat zvýšení nákladů na půjčky, povedou k růstu inflace a postupně oslabí ruskou průmyslovou základnu. Cílem bude rovněž ruská elita, které znemožníme ukládat peníze, a která tak nebude moci své peníze ukrývat v bezpečných útočištích v Evropě.

Druhý hlavní pilíř se zaměřuje na odvětví energetiky, což je klíčová hospodářská oblast, z níž má prospěch zejména ruský stát. Zákaz vývozu se dotkne ropného průmyslu, neboť Rusku znemožní modernizovat ropné rafinerie. V roce 2019 představovaly ruské příjmy z vývozu ropy 24 miliard EUR.

Třetí oblastí je zákaz prodeje všech letadel, náhradních dílů a vybavení ruským leteckým společnostem. To bude mít dopad na klíčové odvětví ruského hospodářství a konektivitu země. Tři čtvrtiny stávajícího ruského obchodního leteckého parku pocházejí z Evropské unie, USA a Kanady. Rusko je na něm silně závislé.

V rámci čtvrtého pilíře omezíme přístup Ruska ke klíčovým technologiím. Rusku bude rovněž omezen přístup k důležitým technologiím, které potřebuje k vybudování prosperující budoucnosti, jako jsou polovodiče nebo špičkové technologie.

Poslední oblastí jsou víza. Diplomaté, související skupiny a podnikatelé přijdou o privilegovaný přístup do Evropské unie.

Opatření jako vždy úzce koordinujeme s našimi partnery a spojenci. K nim patří samozřejmě Spojené státy, Spojené království, Kanada a Norsko, ale nyní i Jižní Korea, Japonsko nebo například Austrálie. Naše síla spočívá v naší jednotě. Kreml to ví. Pokusil se nás rozdělit, ale to se mu nepodařilo. Dosáhl přesného opaku. Jsme jednotní více než kdy jindy a jsme odhodláni.

Závěrem bych ráda řekla, že tyto události jsou skutečným začátkem nové éry. Je třeba, abychom hovořili jasně: Putin se pokouší podrobit si přátelskou evropskou zemi. A snaží se násilně překreslit mapu Evropy. Nesmí uspět a neuspěje.

Děkuji Vám.

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
25. února 2022