Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva1. května 2021Zastoupení v Česku

V regionech začala fungovat nová informační střediska EUROPE DIRECT – propojí občany s Bruselem

03_ed_h_pantone.jpg
© EC Audiovisual Service
Co má váš region z toho, že je součástí Evropské unie? Kde je možné požádat o dotace na zateplení domu ve vaší vesnici? Jak se ucházet o stipendium nebo stáž v jiné evropské zemi? Odpovědi na podobné otázky pomáhají zprostředkovat regionální zastoupení Evropské komise – odborně nazývaná EUROPE DIRECT. Jejich úkolem je sloužit jako most mezi občany a institucemi Evropské unie.

Dne 1. května 2021 zahajuje svou činnost nová generace těchto středisek. Po celé EU jich funguje 424, od severu Estonska přes Česko až po Kanárské ostrovy! Kromě poskytování informací občanům o možnostech, jaké jim nabízí Evropská unie, je jejich posláním také shromažďovat názory na to, jak si Evropa vede a co od ní občané očekávají.

 

mapa_cr_22x.png
© EC

 

 

Novinkou je, že úloha a role středisek EUROPE DIRECT byly oproti předchozím generacím výrazně modernizovány:

1. Zapojí lidi do akcí, dialogů s občany a různých forem interakce off-line i on-line, se zvláštním ohledem na Konferenci o budoucnosti Evropy

Střediska EUROPE DIRECT budou nabízet občanům pravidelné debaty, školení či výstavy a řadu dalších veřejných aktivit na aktuální evropská témata – z oblasti ekologie, bezpečnosti, hospodářství či digitalizace až po otázky demokracie, právního státu nebo postavení a úlohy EU na světové scéně.

2. Poskytnou místním sdělovacím prostředkům i osobnostem z regionu relevantní obsah týkající se politik či priorit EU a zapojí je do svých aktivit

Střediska EUROPE DIRECT budou komunikovat s místními novináři a zástupci regionálních médií, se zástupci místních samospráv a dalšími významnými osobnostmi regionu, aby společně lépe a intenzivněji přinášeli informace o EU ve vztahu k místním příležitostem, nebo naopak problémům.

3. Pomůžou Komisi získat přehled o citlivých místech politik EU pro různé regiony

4. Zvýší informovanost o Evropě, jejích hodnotách i institucích a také o možnostech, jaké Evropa nabízí mládeži, studentům či učitelům

Chcete (se) o Evropě, životním prostředí či demokracii učit chytře a zábavně? EUROPE DIRECT nabízí interaktivní vzdělávací materiály pro školáky, studenty, učitele i rodiče. A také studentské projekty, zábavné soutěže a nejrůznější tipy k výuce o EU, o aktuálních evropských i globálních tématech nebo lidských právech. Najdete zde také inspiraci pro výchovu k demokratickému a aktivnímu občanství, publikace, pracovní sešity, mapy i omalovánky pro nejmenší.

5. Podpoří koordinaci s ostatními sítěmi EU, které jsou v regionech přítomné

Občany, organizace nebo podniky tedy nasměrují na nejvhodnějšího komunikačního partnera či síť, která jim s jejich požadavky dokáže pomoci.

Podívejte se, ke kterému EUROPE DIRECT to máte ze svého domova nejblíže, přijďte je navštívit a zapojte se do debat. Jsou to vaše dveře do Evropy!

Odkaz na web: www.europedirect.cz

Podrobnosti

Datum zveřejnění
1. května 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku