Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva9. února 2023Odhadovaná doba čtení: 2 min

V soutěži Juvenes Translatores zvítězil student z České Lípy

Juvenes Translatores - winner 2022

Evropská komise blahopřeje 27 mladým překladatelům, kteří zvítězili v 16. ročníku překladatelské soutěže pro střední školy Juvenes Translatores

Aktuálního ročníku se zúčastnilo 2 883 studentů z více než 650 škol ze všech 27 členských států EU. Výsledky soutěže jsou ode dneška k dispozici.

Mezi 81 účastníky z České republiky získal nejvyšší známku překlad soutěžního textu z anglického do českého jazyka, jehož autorem je Max Petrnoušek, student Gymnázia v České Lípě.

Vítězové ze všech států EU budou pozváni na slavnostní předání cen do Bruselu, které se bude konat 31. března 2023.

Soutěžní zdrojové texty i vítězné překlady Maxe Petrnouška a dalších 26 vítězů si můžete přečíst na stránkách soutěže Juvenes Translatores.

Porota hodnotící překlady účastníků z České republiky se rozhodla udělit ještě dvě čestná uznání za výjimečně kvalitní překlady. Za své výkony je získaly Anna Kozáčková z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově (překlad z angličtiny do češtiny) a Marika Staňková z Gymnázia na Slovanském náměstí v Brně (za překlad z češtiny do angličtiny).

Stovky mladých překladatelů

Cílem soutěže je podpořit výuku jazyků ve školách a dát středoškolákům šanci si vyzkoušet, jaké je to být překladatelem. Soutěž je určena 17letým studentům středních škol a probíhá již od roku 2007 současně ve všech vybraných školách po celé EU.

Úkolem soutěžících je přeložit v časovém limitu dvou hodin text o délce cca 1,5 normostrany z jednoho z 24 úředních jazyků EU do druhého, tedy v jedné z 552 možných jazykových kombinací.

V Česku dominuje angličtina

Čeští účastníci překládali nejčastěji do češtiny a jejich nejoblíbenějším zdrojovým jazykem byla angličtina. Soutěžily ale i překlady z francouzštiny, němčiny, slovenštiny a španělštiny. Oproti předchozím ročníkům přibylo soutěžících, kteří se rozhodli pro překlad ve směru do cizího jazyka, a to z češtiny do angličtiny.

V ČR se celkem zaregistrovalo 81 škol, přičemž soutěžit mohlo jen 21 vylosovaných. Pro nevylosované školy proto pořadatelé spolu s vyučujícími z Ústavu translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy uspořádali „české kolo“,  jehož výsledky budou oznámeny v březnu.

Další informace:

Tisková zpráva

Internetové stránky soutěže Juvenes Translatores

Profil na Facebooku

Profil na Instagramu

Podrobnosti

Datum zveřejnění
9. února 2023