Od 1. července 2022 Radě Evropské unie předsedá Česká republika, která tak po šesti měsích nahradila Francii. Pro Českou republiku to je již druhé předsednictví, prvně předsedalo Radě EU v první polovině roku 2009.
Všechny členské státy Evropské unie se pravidelně na rotační bázi střídají v šestiměsíčních předsednictvích v Radě Evropské unie.
Úkolem předsednických států je určovat agendu a priority Rady EU, řídit její zasedání, formální i neformální, hledat kompromisy mezi jednotlivými státy, ale také zastupovat Unii na jednáních s ostatními institucemi EU a vnějšími partnery. Aby byla zajištěna kontinuita, tvoří členské státy tzv. „trojice“, které připravují společný 18měsíční program. Stávající trojici tvoří francouzské, české a švédské předsednictví.
Předsednictví ČR, priority a logo
Česká republika se během svého předsednictví zaměří na pět úzce provázaných prioritních oblastí:
- Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
- Energetická bezpečnost
- Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
- Strategická odolnost evropské ekonomiky
- Odolnost demokratických institucí
Česká republika si pro své druhé předsednictví zvolila motto „Evropa jako úkol“.
Prohlášení předsedkyně von der Leyenové na společné tiskové konferenci s předsedkyní Metsolovou a premiérem Fialou k prezentaci programu činnosti českého předsednictví Rady EU
Projev předsedkyně von der Leyenové na plenárním zasedání Evropského parlamentu k prezentaci programu činností českého předsednictví a závěrů ze zasedání Evropské rady konaného ve dnech 23. a 24. června 2022
Úkoly předsednictví
Úkolem předsednictví Rady je zajistit pokrok v práci na úrovni Rady, kde jsou zastoupeny všechny členské státy Unie. Každý členský stát se postupně ujímá své úlohy v čele Rady a zajišťuje kontinuitu její práce.
Předsednictví má několik klíčových úkolů:
- Plánuje zasedání ministrů a pracovních skupin státních úředníků projednávajících v Radě legislativu EU a předsedá jim. Zasedání týkající se zahraničních věcí však plánuje vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku a také jim předsedá.
- Předsednictví rovněž zastupuje Radu ve vztazích s Evropskou komisí a Evropským parlamentem.
- Jménem Rady jedná o legislativních návrzích s cílem dosáhnout dohody s ostatními orgány EU.
Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po šesti měsících. Každá země tak postupně řídí Radu EU a připravuje její program na šest měsíců. Pořadí těchto rotujících předsednictví určuje Rada.
Členské státy, jež vykonávají po sobě následující předsednictví, spolupracují v rámci takzvané „trojice“. Vymezují dlouhodobé cíle a připravují společný program témat, kterým se má Rada během 18měsíčního období věnovat. Tyto dlouhobé cíle se řídí prioritami, které přijímá Evropská rada ve své strategické agendě.Jedná se například o: zaměstnanost, růst a konkurenceschopnost; politiky v oblasti energetiky a klimatu; svobodu, bezpečnost a práci.